המלך בשדה – לתקן את הבינוניות

אלול – "המלך בשדה"! לפי משלו של אדמו"ר הזקן, בעל התניא, בחודש אלול מלכו של עולם נמצא בשדה הפתוח וכל אחד יכול לצאת לשדה ולהקביל את פניו. איך השדה קשור לעבודת הנפש בחודש אלול? טור לכבוד המלך שבשדה.

לקריאת המאמר

תשובה מהפכנית

כאשר חושבים על תשובה עולה בראש חרטה וצער, אבל החסידות מדריכה שכל דבר צריך להעשות בשמחה וממלאת את חדש אלול באוירה של התקרבות אוהבת, "אני לדודי ודודי לי". מה היחס בעבודת התשובה בין הצער על העבירות לבין שמחת ההתקרבות לה'?

לקריאת המאמר

מדות הרחמים ותקיעות השופר

הסדרה החשבונית של חזקות המספר 3 חושפת לנו קשר עמוק בין יג מדות הרחמים ותקיעות השופר – מאפייני חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות

לקריאת המאמר

יהודים פשוטים

השם הפשוט של שבט גד מעיד על אופיו של היהודי הפשוט, יהודי של חודש אלול. מאמר נוסף בסדרת החודשים והשבטים.

לקריאת המאמר

בשופר גדול לחרותנו

תקיעת השופר המעוררת אותנו לתשובה בימי אלול ותשרי היוותה עוד מזמן חז"ל סימן ואות למרד באויב. כזו היתה תקיעתו של הרב משה צבי סג"ל ביום הכיפורים שנת תר"ץ בכותל המערבי.

לקריאת המאמר

תשוב"ה לעניין

רבות נאמר ונכתב על עומקה ורחבה של התשובה. כדרכו, בוחר ר' זושא מאניפולי ללמדנו את עבודת התשובה באופן פשוט השווה לכל נפש ועם זאת צופן בחובו חידוש במהותה של התשובה

לקריאת המאמר

איפה אני

איך מוצאים את האני שהלך לאיבוד? בחודש אלול אנו הולכים בעקבות הקטנה והחכמה שבאותיות, ומתכוננים לשנה הבאה. את הקשר למצות תפילין תמצאו בפנים.

לקריאת המאמר

מרחב מוגן

סיכום השנה יכול למלא אותנו אכזבות וחרטות, ולעשות חשק להמלט למקום שקט ומוגן. בדיוק בשביל זה נועד חודש אלול – "עיר המקלט" שלנו במעגל השנה.  

לקריאת המאמר

המחנך והמדריך

לח"י אלול ולפרשת כי-תבא ח"י אלול הוא יום ההולדת של הבעל שם טוב, מייסד החסידות, ושל אדמו"ר הזקן, מייסד חסידות חב"ד. שניהם ביחד מלמדים אותנו שיעור בחינוך והדרכה – חינוך באמונה בגיל הרך והדרכה בוגרת בהמשך הדרך.

לקריאת המאמר

משאלת המשאלות

"אחת שאלתי מאת ה'". המצב בו נותרה לנו רק משאלה אחת הוא מצב גבוה מאוד בנפש. זהו מצב מזוּקק, בו הבשילה כבר ההכרה שרוב רובם של הרצונות והחלומות הם לדברים חולפים וטפלים, ובעצם נותר רק דבר אחד שראוי לייחל אליו והוא מכיל את הכל – קירבה אל ה'.

לקריאת המאמר

TPL_BEEZ2_ADDITIONAL_INFORMATION