אהבה וזוגיות

את/ה קודם!

המחלוקת על סדר בריאת השמים והארץ נוגעת גם לבנין העולם הפרטי של כל בני זוג - המתכון המנצח לשלום-בית.

לקריאת המאמר

אני-הוא

"נהר אהוא" הוא נקודת המעבר בין גלות בבל לבנין בית שני. ההתבוננות בסודותיו בהקשר של נישואין מלמדת על מה שניתן לקבל מרגע המעבר מהרווקות לנישואין לטובת כל המשך החיים - להזרים בחיי הנישואין נהר של אהבה.    

לקריאת המאמר

שני משיחים בבית

    האיש והאשה הם כמו משיח בן יוסף ומשיח בן דוד: הראשון יוזם יוזמות, בבטחון עצמי מופרז, ואשתו צריכה להתפלל שלא ימות-ישבר אם לא יצליח. השניה יותר מפוכחת, אך נוטה לעצבות וליאוש בשל כובד המציאות, ועל בעלה לשמח ולעודד אותה.    

לקריאת המאמר

אנחנו מתאימים!

התאמה אמתית בין איש ואשה היא אהבה פשוטה, נטולת אינטרסים, והרגשת יעוד משותף של הולדה ושליחות. אותה התאמה צריכה להתגלות גם בין עם ישראל וארצו וגם בקיום המצוות שלנו.  

לקריאת המאמר

סוד העִבּוּר

לפעמים השמש והירח קצת מאבדים את התיאום - וצריכים להוסיף 'אדר קטן' כדי לחזור להיות מסונכרנים. לפעמים בני הזוג מאבדים את הסנכרון, וצריכים לחזור לקטנות כדי להתאים זה לזו מחדש.

לקריאת המאמר

רוגז מתוק

בני זוג לפעמים גם רבים... איך מתגברים על הכעס והאם כל רוגז הוא שלילי? טור עם צימעס לכבוד חודש טבת. 

לקריאת המאמר

הצנע לכת: פנימיות הצניעות

ערך הצניעות הוא אחד הערכים הכי פחות מובנים ביהדות, ורוב העיסוק בו, הן לחיוב והן לשלילה, מתמקד בצד החיצוני שלו, הלבוש. אך צניעות הלבוש אינה אלא השתקפות של צניעות האמורה להתקיים ברבדים פנימיים יותר – בדיבור, במחשבה ובאמונה.

לקריאת המאמר

מִתְרַגְּלִים...

בחוש ההילוך, שנראה חיצוני וטכני, טמון סוד התיאום ושיתוף הפעולה המאפשרים התקדמות רציפה לטווח ארוך. בהרגל, שנדמה כאויב הרגש, יש גם חן מיוחד המעמיד את הבית על רגליו ומוליך אותו קדימה. טור לחודש סיון.

לקריאת המאמר

לחשוב אהבה

בדרך כלל כח המחשבה משמש את האדם בינו לבין עצמו, ובכל זאת הוא תופס מקום רחב ופעיל בחיי הנישואין – הוא מבטא נאמנות, מפעיל את הרגש החיובי וגם פועל באופן נסתר על בן הזוג. טור לחודש אייר.

לקריאת המאמר

יכול לדבר, יכול לשתוק

חוש הדיבור הוא מיסודות חיי הנישואין – החל ממציאת שפה משותפת, דרך יכולת הבעה פנימית ועד לתקשורת יום-יומית חיובית – אך בבסיס יכולת הדיבור עומדת שתיקה רבת-משמעות. טור לחודש ניסן

לקריאת המאמר

עוד תצחקו על זה

חיי נישואין הם ענין רציני, אבל גם מאד מצחיק. חוש השחוק, ההומור הבריא והשמח, הוא מצרך חשוב ומהותי בבנית ותחזוקת הקשר בין בני זוג. טור לחודש אדר

לקריאת המאמר

אכלו רֵעים

הבית היהודי עומד, לא מעט, על המטבח. המשפחה מתאספת סביב השולחן בשבתות, בחגים ובכל אירוע משפחתי, מהלידה עד ימי זכרון. גם בסתם יום חול ארוחה זוגית או כוס קפה מחוללות נפלאות. טור לחודש שבט

לקריאת המאמר

הדודאים נתנו ריח

בבית היהודי צריכה לשרור אוירה של גן עדן. איך ממלאים את הבית בריח בשמים? על פיתוח חוש הריח הזוגי ועל נחת רוח וריח ניחוח בין איש ואשתו.

לקריאת המאמר

"מראש אמנה" – יעוץ נישואין מאמין

הפניה ליעוץ נישואין יכולה להציל חיי נישואין ולשפר אותם. בסולם היעוץ ארבע שליבות, ויעוץ יעיל בא מתוך מבט מלא אמונה על שרש הקשר של בני הזוג.

לקריאת המאמר

כל החיים יודוך סלה

ראה חיים עם אשה אשר אהבת, חלק ב שני האחרונים מבין ה"ארבעה צריכים להודות" הם יורדי הים והולכי מדבריות. כמו החולי והמאסר, אף הים והמדבר מהווים משלים למציאות הרווקית, והכרה בבן זוגנו כגואלנו מהם מעוררת מחדש את ההודיה כלפיו. חלק שני ואחרון.

לקריאת המאמר

ראה חיים עם אשה אשר אהבת

"ארבעה צריכים להודות: יורדי הים, הולכי מדבריות, חולה ונתרפא, חבוש בבית האסורים ויצא". חיי הרווקות משולים לכל אחד מארבע מציאויות שבריריות אלו, ויש להודות לבן זוגנו על כך שגאל אותנו מהן. חלק ראשון מתוך שנים.

לקריאת המאמר

יוּהוּ, אני פה!

בין היחסים השליליים לחיוביים יש מצב בינים שנקרא 'פנים באחור', בו אחד מבני הזוג מפנה פניו אל השני אך השני משיב לו את גבו. לפי החסידות, גם כאן יש תקוה. מאמר שמיני ואחרון בסדרה.

לקריאת המאמר

תהיה מי שאתה

הקושי לקבל את בן הזוג נובע מדימוי עצמי לפיו המציאות צריכה להתאים עצמה אלי. כשהופכים ראש לומדים לקבל את בן הזוג (וזה בדיוק מה שמעורר אותו להשתנות מעצמו). פנים בפנים, מאמר שביעי בסדרה.

לקריאת המאמר

כל הנשימה תהלל י-ה

במצב של גלות עבדות ודחק היו בני ישראל במצרים 'קצרי רוח'. בכוחה של תנועת הנשימה ההפוכה, 'אורך רוח', להוציא אותנו מן המיצרים. לנשום באופן חסידי.

לקריאת המאמר

חסד נעוריך, אהבת כלולותיך

פסוק נודע המבטא את אהבת ה' לכנסת ישראל צופן בחובו שני שיעורים בזוגיות, אחד לצועדים אל עבר החופה והשני לאלו שזה מכבר יצאו מתחתיה.  

לקריאת המאמר

מי שמחפש מוצא

פנים בפנים, חלק ו האם אנחנו משקיעים באמת בבן הזוג, או עורכים כל הזמן תחשיב של השקעה מול רווחים ושואלים עצמנו, מה יוצא לי מזה? פנים בפנים, מאמר ששי בסדרה.

לקריאת המאמר

להודות על האמת

פנים בפנים, חלק ה אחד הדברים ההרסניים ביותר לזוגיות הוא השוואת עצמנו ובני זוגנו לאחרים. תיקון אמיתי מתחיל בקבלה מוחלטת של בן הזוגכמות שהוא, בלי שום השוואות. פנים בפנים, מאמר חמישי בסדרה.

לקריאת המאמר

מהתנצחות לפתרון מנצח

פנים בפנים, חלק ד כשהשאיפות והיעדים שלנו מאיימים להפריד בינינו, זה הזמן להרפות ולהתחזק מחדש באמונה שיש פתרון המתאים לשנינו. פנים בפנים, מאמר רביעי בסדרה

לקריאת המאמר

פנים חדשות

פנים בפנים, חלק ג כשהמפגש עם בן הזוג מתנהל באופן של 'טייס אוטומטי', צריך לשבור את מעגל השגרה ולבקש מחדש את פני בן הזוג כמו בפעם הראשונה. פנים בפנים, מאמר שלישי בסדרה

לקריאת המאמר

פנים אל מול פנים

לפי המדרש אדם וחוה נבראו דבוקים בגבם, וצריכים להסתובב ולהפגש פנים בפנים. כיצד עושים זאת במערכות היחסים שלנו? מאמר ראשון בסדרה

לקריאת המאמר

בקורת הורסת, בקורת בונה

פנים בפנים, חלק ב רוב הבקורות שאנו משמיעים לבני זוגנו אינן עבורו אלא עבורנו, ונועדו להראות כמה אנו טובים ממנו. כיצד לתקן את הבקורתיות שלנו, ומהי בקורת בונה אמיתית? פנים בפנים, מאמר שני בסדרה

לקריאת המאמר

נקבה תסובב גבר

אדמו"ר הזקן הניח אבן דרך בהתפתחות מעמד האשה ביהדות, בכך שחזה את עליית האשה אל מדרגה רוחנית הנעלית מהאיש, הפיכתה ממקבלת למשפיעה והשמעת קולה הייחודי.

לקריאת המאמר

הזוג היהודי הראשון

מהגימטריא של השם שרי יש להחסיר כדי להגיע לשרה. לשם אברם יש להוסיף כדי להגיע לאברהם. מה מלמדים אותנו שינויי השמות של אבינו ואמנו הראשונים לגבי זוגיות יהודית?

לקריאת המאמר

מעשה בשתי נשים

חיזוק בן הזוג והתמיכה בו הינם חלק מהותי בכל מערכת יחסים. בכל זאת, מציורן של שתי מערכות יחסים בפרשה אנו למדים כי עתים מה שחסר לבן הזוג הוא בדיוק ההפך...

לקריאת המאמר

בין תפילה לזיווג

"איש ואשה זכו – שכינה ביניהם; לא זכו – אש אוכלתן": כשם שאש האהבה מחממת כך היא עלולה גם לשרוף. כיצד מרוממים את הקשר הגופני? מקור הלכתי הדן ב"תיקון הגוף" בשעת תפילה מעניק לנו שיעור עמוק אודות חיי האישות המתוקנים בין האיש והאשה. 

לקריאת המאמר

TPL_BEEZ2_ADDITIONAL_INFORMATION