אהבת רחל

בתאריך י"א חשון מציינים את יום פטירת רחל אמנו. גם בלי להגיע לקבר רחל בבית לחם, בכל מקום שהוא, אנו מוזמנים להתקשר לדמותה, ללמוד עליה וללכת בדרכה. אפשר לומר שזהו "יום האם" שלנו, המוקדש לדמות האם היהודיה, והוא היום...

 

אמא של כולם

מה אומרת לנו רחל אמנו? רחל היא אמא של כולם, כולם בניה (היא נקראת אֵם גם עבור בני לאה). היא נושאת מסר עמוק של אחדות ישראל, מתוך הכרה שאנחנו, כל היהודים באשר הם, עם כל השוני והמיוחד בכל אחד ואחת, כולנו תחת ‘אור מקיף’ גדול אחד. כולנו מצטופפים תחת הסינר של אמא, כמשפחה אחת גדולה! לפי חכמת הקבלה, רחל מזוהה עם המושג “כנסת ישראל” – השורש והמקור של נשמות כל עם ישראל.

רחל קשורה במיוחד לארץ ישראל. רחל האם קבורה על אם הדרך, במקום בו יצאו בניה לגלות, ומשם היא בוכה על בניה האובדים – “קוֹל בְּרָמָה נִשְׁמָע נְהִי בְּכִי תַמְרוּרִים רָחֵל מְבַכָּה עַל בָּנֶיהָ מֵאֲנָה לְהִנָּחֵם עַל  בָּנֶיהָ כִּי אֵינֶנּוּ”. הכוח הפנימי של רחל אמנו, כמו מגנט ענקי, שומר אותנו קשורים לעם ישראל ולארץ ישראל. רחל מתעקשת, ובזכותה אנו חוזרים הביתה, “כֹּה אָמַר ה’ מִנְעִי קוֹלֵךְ מִבֶּכִי וְעֵינַיִךְ מִדִּמְעָה כִּי יֵשׁ שָׂכָר לִפְעֻלָּתֵךְ… וְשָׁבוּ מֵאֶרֶץ אוֹיֵב… וְשָׁבוּ בָנִים לִגְבוּלָם”.

הטבע היהודי

יעקב אבינו אהב את רחל, ‘אהבה ממבט ראשון’ ממש, אהבה כה גדולה הממתיקה את כל הקשיים שבדרך. הקשר בין יעקב לרחל לא היה רק ברובד נסתר ונעלם, אלא התבטא בגלוי, קשר טבעי וזורם, חיים של אהבה.

האבות והאמהות הם שורש הנשמה היהודית והקשר שלה עם ה’. וכך רחל אמנו מייצגת את הטבע היהודי. כלומר, אפשר לתפוס את עולם היהדות, התורה והמצוות, התפילה ועבודת השם, כמשהו מאולץ וכפוי, התנהגות מתוך מאמץ מודע ומלאכותי. אבל האמת היא שיש לנו טבע פנימי שכאשר הוא מתגלה אז הקשר עם ה’ הוא הדבר הכי טבעי ופשוט, זורם ומתבקש: מתפללים ועושים מצוות, עוסקים בתורה ובמעשים טובים, מתוך ‘זרימה טבעית’ ומודעות טבעית, כמו לנשום אויר, כמו החיים עצמם, בכיף ובשמחה. זה הטבע היהודי שלנו (או באידיש: אידישע נאטור).

את הטבע היהודי ניתן לגלות במלואו רק בארץ ישראל. באמת אהבת יעקב לרחל משקפת גם את אהבת הארץ, את הקשר הטבעי של כל יהודי לארץ הקודש. רחל “יפת תאר ויפת מראה” וכך ארץ ישראל יפה ומוצאת חן. ורמז יפה: רחל בגימטריא 238, ארץ ישראל בגימטריא 832– ספרות הפוכות – כאשר יעקב מביט ברחל הוא רואה בה כביכול את ארץ ישראל, נוף מולדתו האהוב. גם רחל המביטה בראי רואה מולה את ארץ ישראל.

רחל האם עוד מחכה לבניה, ארץ ישראל עוד מחכה לבניה – לחזרת כל העם לכל הארץ. החיבור האמתי יהיה בגאולה השלמה כאשר הטבע היהודי שלנו יתגלה ממעמקים והחיים יהיו מלאים אהבת ה’, כאהבת יעקב ורחל.

הרשמו עכשיו וקבלו עדכונים מ"גל עיני"

דילוג לתוכן